Recom Power RAC03-24SCR/277-TRAY
RAC03-24SCR/277-TRAY picture photo
Mfg. Part Number
RAC03-24SCR/277-TRAY
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 3W
Datasheet Download
RAC03-24SCR/277-TRAY.pdf
Availability of RAC03-24SCR/277-TRAY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RAC03-24SCR/277-TRAY Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC03-24SCR/277-TRAY
Internal Part NumberEIS-RAC03-24SCR/277-TRAY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC03-SCR/277
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)125mA
Power (Watts)3W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension1.98" Dia x 0.44" H (50.3mm x 11.1mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC03-24SCR/277-TRAY
Related LinksRAC03-24SC, RAC03-24SCR/277-TRAY Datasheet, Recom Power Distributor
RAC03-24SCR/277-TRAY Details Description
Related parts for RAC03-24SCR/277-TRAY
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 15NS 24SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
ENCLOSURE 3U 75HP 434MM HEAVY datasheet.pdf
CONN FFC TOP 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf