AVX Corporation 08051K0R7BBTTR
08051K0R7BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K0R7BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.7PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K0R7BBTTR.pdf
Availability of 08051K0R7BBTTR
QUANTITY
08051K0R7BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K0R7BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051K0R7BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K0R7BBTTR
Related Links08051K0, 08051K0R7BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K0R7BBTTR Details Description
Related parts for 08051K0R7BBTTR
IC VREF SERIES 2.5V TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 50W D 32TSSOP datasheet.pdf
Crystal 27.134375MHz Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123 datasheet.pdf