AVX Corporation 08051K150GAWTR
08051K150GAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K150GAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 15PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K150GAWTR.pdf
Availability of 08051K150GAWTR
QUANTITY
08051K150GAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K150GAWTR
Internal Part NumberEIS-08051K150GAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K150GAWTR
Related Links08051K1, 08051K150GAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K150GAWTR Details Description
Related parts for 08051K150GAWTR
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MUX/DMUX VIDEO SW QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PIGTAIL, 8FIB, SM RIB MPX datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
FERRITE CORE EPO 6.6UH T38 datasheet.pdf
DIN-POWER MH24+7MS-1C1-2-V1 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC datasheet.pdf