AVX Corporation 08051U100GAT2A
08051U100GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U100GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U100GAT2A.pdf
Availability of 08051U100GAT2A
QUANTITY
08051U100GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U100GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U100GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U100GAT2A
Related Links08051U1, 08051U100GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U100GAT2A Details Description
Related parts for 08051U100GAT2A
JUMPER-H1506TR/A2015N/H1504TR10" datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf