AVX Corporation 08051U1R0BAT2A
08051U1R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R0BAT2A.pdf
Availability of 08051U1R0BAT2A
QUANTITY
08051U1R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R0BAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R0BAT2A
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
SIDAC 7-9V 1A TO92-3 datasheet.pdf
TOOL DIE TWIN COAXICON datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.02% 8W TO220-4 datasheet.pdf