AVX Corporation 08053A820JAT2A
08053A820JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A820JAT2A
Brief Description
CAP CER 82PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A820JAT2A.pdf
Availability of 08053A820JAT2A
QUANTITY
08053A820JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A820JAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A820JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A820JAT2A
Related Links08053A8, 08053A820JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A820JAT2A Details Description
Related parts for 08053A820JAT2A
IC 4-BIT SYNC BIN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26M/X datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf