AVX Corporation 08055C473KAT4A
08055C473KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C473KAT4A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C473KAT4A.pdf
Availability of 08055C473KAT4A
QUANTITY
08055C473KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C473KAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C473KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C473KAT4A
Related Links08055C4, 08055C473KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C473KAT4A Details Description
Related parts for 08055C473KAT4A
PLUG ASSY,CHAMP 050,SER I,40 P datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER/DIV/OSC 16SOIC datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
SW NAV JOYSTICK MOD CONTACTLESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 140MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 679MA 450 MOHM datasheet.pdf