AVX Corporation 0805YG105ZAT2A
0805YG105ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YG105ZAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
0805YG105ZAT2A.pdf
Availability of 0805YG105ZAT2A
QUANTITY
0805YG105ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YG105ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YG105ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YG105ZAT2A
Related Links0805YG1, 0805YG105ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YG105ZAT2A Details Description
Related parts for 0805YG105ZAT2A
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 70POS .050" SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 464 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf