Amphenol RF 082-6093-RFX
082-6093-RFX picture photo
Mfg. Part Number
082-6093-RFX
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP
Datasheet Download
082-6093-RFX.pdf
Availability of 082-6093-RFX
QUANTITY
082-6093-RFX Order Process
Ship out your order
Specifications of 082-6093-RFX
Internal Part NumberEIS-082-6093-RFX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model082-6093-RFX.igs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleN Type
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationCrimp
Shield TerminationCrimp
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Cable GroupRG-174, 188A, 316
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max6GHz
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionWeatherproof
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBrass; Phosphor Bronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating1500V
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)082-6093-RFX
Related Links082-60, 082-6093-RFX Datasheet, Amphenol RF Distributor
082-6093-RFX Details Description
Related parts for 082-6093-RFX
MOSFET P-CH 200V 3.5A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 38W NI-1230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 128MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf