API Delevan 0925R-102J
0925R-102J picture photo
Mfg. Part Number
0925R-102J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM TH
Datasheet Download
0925R-102J.pdf
Availability of 0925R-102J
QUANTITY
0925R-102J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0925R-102J
Internal Part NumberEIS-0925R-102J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0925R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating385mA
Current - Saturation385mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq37 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0925R-102J
Related Links0925R, 0925R-102J Datasheet, API Delevan Distributor
0925R-102J Details Description
Related parts for 0925R-102J
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 450MA 740 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf