Littelfuse 0AGA015.V
0AGA015.V picture photo
Mfg. Part Number
0AGA015.V
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 15A 32VAC/VDC 1AG
Datasheet Download
0AGA015.V.pdf
Availability of 0AGA015.V
QUANTITY
0AGA015.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGA015.V
Internal Part NumberEIS-0AGA015.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating15A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / Case1AG, 1/4" x 5/8"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 0.625" L (6.35mm x 15.88mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGA015.V
Related Links0AGA, 0AGA015.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGA015.V Details Description
Related parts for 0AGA015.V
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TOOLING DIE SET datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 35A TO263 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR SPROCKET , MA-10 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf