Littelfuse 0BLF01.5T
0BLF01.5T picture photo
Mfg. Part Number
0BLF01.5T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST 1.5A 250V MIDGET
Datasheet Download
0BLF01.5T.pdf
Availability of 0BLF01.5T
QUANTITY
0BLF01.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0BLF01.5T
Internal Part NumberEIS-0BLF01.5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesBLF
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated250VAC
Current1.5A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.219 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0BLF01.5T
Related Links0BLF, 0BLF01.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
0BLF01.5T Details Description
Related parts for 0BLF01.5T
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 1M datasheet.pdf
CP1LL14DRA 120 VAC QUICK START datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 3.96A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 250KHZ 8DIP datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 4.4A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf