Littelfuse 1.5KE12C-B
1.5KE12C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 17.54VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE12C-B.pdf
Availability of 1.5KE12C-B
QUANTITY
1.5KE12C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE12C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)10.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17.54V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)91A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE12C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE12C-B Details Description
Related parts for 1.5KE12C-B
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO220-3 datasheet.pdf
DIN RAIL 78.74MMX17.78MM SLOTTED datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 180W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.190" datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf