Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE24CHE3/54
1.5KE24CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE24CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE24CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE24CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE24CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE24CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE24CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)19.4V
Voltage - Breakdown (Min)21.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE24CHE3/54
Related Links1.5KE24, 1.5KE24CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE24CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE24CHE3/54
LED SS QUAD RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 220VAC TERM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf