Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC15A-M3/9AT
1.5SMC15A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC15A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC15A-M3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC15A-M3/9AT
QUANTITY
1.5SMC15A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC15A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC15A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC15A-M3/9AT
Related Links1.5SMC15, 1.5SMC15A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC15A-M3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC15A-M3/9AT
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 66POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf