Amphenol Industrial 10-158732-18S
10-158732-18S picture photo
Mfg. Part Number
10-158732-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-158732-18S.pdf
Availability of 10-158732-18S
QUANTITY
10-158732-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-158732-18S
Internal Part NumberEIS-10-158732-18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-158732-18S
Related Links10-158, 10-158732-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-158732-18S Details Description
Related parts for 10-158732-18S
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKETS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MULTI METER 0-200MA/0-200VDC LED datasheet.pdf
GRIP TIE 6X.5" ORANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.3W DO41 datasheet.pdf