FFF 10021246-218LF
10021246-218LF picture photo
Mfg. Part Number
10021246-218LF
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
10021246-218LF.pdf
Availability of 10021246-218LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10021246-218LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10021246-218LF
Internal Part NumberEIS-10021246-218LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series10021246
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports16
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10021246-218LF
Related Links1002124, 10021246-218LF Datasheet, FFF Distributor
10021246-218LF Details Description
Related parts for 10021246-218LF
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
THERM NTC 680 OHMS 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 6800 PF 5% 1000VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf