E-Switch 1003P1T5B3M2QEH
1003P1T5B3M2QEH picture photo
Mfg. Part Number
1003P1T5B3M2QEH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
1003P1T5B3M2QEH.pdf
Availability of 1003P1T5B3M2QEH
QUANTITY
1003P1T5B3M2QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 1003P1T5B3M2QEH
Internal Part NumberEIS-1003P1T5B3M2QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length23.12mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1003P1T5B3M2QEH
Related Links1003P1T, 1003P1T5B3M2QEH Datasheet, E-Switch Distributor
1003P1T5B3M2QEH Details Description
Related parts for 1003P1T5B3M2QEH
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
BOOT SEAL RED 10-48 TT SERIES datasheet.pdf
HANDLE RATCHET REV SWIVEL 1/2" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf