NMB Technologies Corp. 1004KL-01W-B50-B00
1004KL-01W-B50-B00 picture photo
Mfg. Part Number
1004KL-01W-B50-B00
Brief Description
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE
Datasheet Download
1004KL-01W-B50-B00.pdf
Availability of 1004KL-01W-B50-B00
QUANTITY
1004KL-01W-B50-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004KL-01W-B50-B00
Internal Part NumberEIS-1004KL-01W-B50-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information1004KL-01W-B50-B00 Material
Series1004KL
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 25mm L x 25mm H x 10mm W
Air Flow2.0 CFM (0.057m³/min)
Static Pressure0.203 in H2O (50.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB
Power (Watts)0.625W
RPM11000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.125A
Voltage Range4.5 ~ 5.5VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004KL-01W-B50-B00
Related Links1004KL-01, 1004KL-01W-B50-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1004KL-01W-B50-B00 Details Description
Related parts for 1004KL-01W-B50-B00
DIODE ZENER 47V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM LK FORK VYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 10A ECH8 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf