FFF 10087119-044LF
10087119-044LF picture photo
Mfg. Part Number
10087119-044LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN FFC
Datasheet Download
10087119-044LF.pdf
Availability of 10087119-044LF
QUANTITY
10087119-044LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087119-044LF
Internal Part NumberEIS-10087119-044LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package336
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087119-044LF
Related Links1008711, 10087119-044LF Datasheet, FFF Distributor
10087119-044LF Details Description
Related parts for 10087119-044LF
IDC CABLE-ASR40G/ AE40G / ASR40G datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf