Parlex Corp. 100R7-152B
100R7-152B picture photo
Mfg. Part Number
100R7-152B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 6"
Datasheet Download
100R7-152B.pdf
Availability of 100R7-152B
QUANTITY
100R7-152B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R7-152B
Internal Part NumberEIS-100R7-152B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors7
Pitch0.039" (1.00mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R7-152B
Related Links100R7, 100R7-152B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R7-152B Details Description
Related parts for 100R7-152B
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 21POS datasheet.pdf
DSUB COUPLING PIN ADAPTER datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 50PPM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf