Rubycon 100YXG820MEFCGC18X40
100YXG820MEFCGC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
100YXG820MEFCGC18X40
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXG820MEFCGC18X40.pdf
Availability of 100YXG820MEFCGC18X40
QUANTITY
100YXG820MEFCGC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXG820MEFCGC18X40
Internal Part NumberEIS-100YXG820MEFCGC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.398A @ 120Hz
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXG820MEFCGC18X40
Related Links100YXG820M, 100YXG820MEFCGC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXG820MEFCGC18X40 Details Description
Related parts for 100YXG820MEFCGC18X40
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1/4W 3% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf