Rubycon 100YXH470MEFCGC18X31.5
100YXH470MEFCGC18X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
100YXH470MEFCGC18X31.5
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXH470MEFCGC18X31.5.pdf
Availability of 100YXH470MEFCGC18X31.5
QUANTITY
100YXH470MEFCGC18X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXH470MEFCGC18X31.5
Internal Part NumberEIS-100YXH470MEFCGC18X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current946mA
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXH470MEFCGC18X31.5
Related Links100YXH470ME, 100YXH470MEFCGC18X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXH470MEFCGC18X31.5 Details Description
Related parts for 100YXH470MEFCGC18X31.5
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7K OHM 5% 10W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.2A (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 322 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO STEREO 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf