Rubycon 100YXJ2.2MTA5X11
100YXJ2.2MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
100YXJ2.2MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXJ2.2MTA5X11.pdf
Availability of 100YXJ2.2MTA5X11
QUANTITY
100YXJ2.2MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXJ2.2MTA5X11
Internal Part NumberEIS-100YXJ2.2MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXJ2.2MTA5X11
Related Links100YXJ2., 100YXJ2.2MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXJ2.2MTA5X11 Details Description
Related parts for 100YXJ2.2MTA5X11
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MOUNT BRACKET FOR LIGHTRAY MPX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 24QFN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 10% 330VAC AXI datasheet.pdf