FFF 10120009-101LF
10120009-101LF picture photo
Mfg. Part Number
10120009-101LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
AIRMAX VSE 5PAIR 10IMLA
Datasheet Download
10120009-101LF.pdf
Availability of 10120009-101LF
QUANTITY
10120009-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10120009-101LF
Internal Part NumberEIS-10120009-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAirMax VSE/VS2 23/Apr/2014
PCN PackagingAirMAX 3,4,5 Packaging 02/Dec/2014
AirMAX 3,4,5 Packaging 03/Dec/2014
Standard Package104
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesAirmax VSe®
PackagingTube
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions150
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.055" (1.40mm)
Number of Rows-
Number of Columns10
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Current Rating0.5A per Contact
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating50 VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10120009-101LF
Related Links1012000, 10120009-101LF Datasheet, FFF Distributor
10120009-101LF Details Description
Related parts for 10120009-101LF
RES SMD 1.6K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 42MM SQ 24V datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN USB A COVER BLACK datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 520MA 700 MOHM datasheet.pdf
KJB 6C 6#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.6" 0.524 BK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A TO277A datasheet.pdf