FFF 10120124-E0E-60DLF
10120124-E0E-60DLF picture photo
Mfg. Part Number
10120124-E0E-60DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK
Datasheet Download
10120124-E0E-60DLF.pdf
Availability of 10120124-E0E-60DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10120124-E0E-60DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10120124-E0E-60DLF
Internal Part NumberEIS-10120124-E0E-60DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal Pairs, 28 Ground
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10120124-E0E-60DLF
Related Links10120124-, 10120124-E0E-60DLF Datasheet, FFF Distributor
10120124-E0E-60DLF Details Description
Related parts for 10120124-E0E-60DLF
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
IC REG BST CUK INV ADJ DL 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.35GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 500 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf