TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 102A961-3/42-8-CS5500
102A961-3/42-8-CS5500 picture photo
Mfg. Part Number
102A961-3/42-8-CS5500
Manufacturer
Product Category
Accessories - Caps
Brief Description
STD POLY MOLDED PARTS
Datasheet Download
102A961-3/42-8-CS5500.pdf
Availability of 102A961-3/42-8-CS5500
QUANTITY
102A961-3/42-8-CS5500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 102A961-3/42-8-CS5500
Internal Part NumberEIS-102A961-3/42-8-CS5500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Switches
FamilyAccessories - Caps
SeriesThermofit 102A961
Switch TypeToggle
ShapeBat
ColorGray
IlluminationNon-Illuminated
For Use With/Related Products-
Mounting TypeHeat Shrink
Size-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102A961-3/42-8-CS5500
102A961-3/42-8-CS5500 Details Description
Related parts for 102A961-3/42-8-CS5500
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF FEMALE 8X23PAIR datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
VEHICLE INDASH MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf