E-T-A 104-PR-1.5A
104-PR-1.5A picture photo
Mfg. Part Number
104-PR-1.5A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC
Datasheet Download
104-PR-1.5A.pdf
Availability of 104-PR-1.5A
QUANTITY
104-PR-1.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of 104-PR-1.5A
Internal Part NumberEIS-104-PR-1.5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series104
Breaker TypeThermal
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC48V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePCB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104-PR-1.5A
Related Links104-P, 104-PR-1.5A Datasheet, E-T-A Distributor
104-PR-1.5A Details Description
Related parts for 104-PR-1.5A
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 6SO datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 20K OHM 1000MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 3P PLASTIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10SON datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf