Illinois Capacitor 104MPW630K
104MPW630K picture photo
Mfg. Part Number
104MPW630K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630V AXIAL
Datasheet Download
104MPW630K.pdf
Availability of 104MPW630K
QUANTITY
104MPW630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MPW630K
Internal Part NumberEIS-104MPW630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.413" Dia x 1.142" L (10.50mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MPW630K
Related Links104MP, 104MPW630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MPW630K Details Description
Related parts for 104MPW630K
IC NVSRAM 16KBIT 150NS 24EDIP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 232MA 3 OHM SMD datasheet.pdf