Illinois Capacitor 105PPA152KS
105PPA152KS picture photo
Mfg. Part Number
105PPA152KS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
105PPA152KS.pdf
Availability of 105PPA152KS
QUANTITY
105PPA152KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105PPA152KS
Internal Part NumberEIS-105PPA152KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.201" Dia x 2.323" L (30.50mm x 59.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105PPA152KS
Related Links105PP, 105PPA152KS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105PPA152KS Details Description
Related parts for 105PPA152KS
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.8A 25 MOHM SMD datasheet.pdf