Illinois Capacitor 105PSB700K2H
105PSB700K2H picture photo
Mfg. Part Number
105PSB700K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
105PSB700K2H.pdf
Availability of 105PSB700K2H
QUANTITY
105PSB700K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 105PSB700K2H
Internal Part NumberEIS-105PSB700K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105PSB700K2H
Related Links105PSB, 105PSB700K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105PSB700K2H Details Description
Related parts for 105PSB700K2H
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 284 I/O 456FBGA datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 20-DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201A datasheet.pdf
SOLDER GUN INDUSTRIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf