Illinois Capacitor 106MHBS35K2H
106MHBS35K2H picture photo
Mfg. Part Number
106MHBS35K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 575V RADIAL
Datasheet Download
106MHBS35K2H.pdf
Availability of 106MHBS35K2H
QUANTITY
106MHBS35K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MHBS35K2H
Internal Part NumberEIS-106MHBS35K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package133
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC575V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MHBS35K2H
Related Links106MHB, 106MHBS35K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MHBS35K2H Details Description
Related parts for 106MHBS35K2H
AC/DC CONVERTER 24V 7W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 3PIN #20 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 0 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
LP 7.50/135/5 OG datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 86MA 5.83 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
SW SPDT HINGE RLLR LEVER 250V datasheet.pdf