Illinois Capacitor 107TTA063M
107TTA063M picture photo
Mfg. Part Number
107TTA063M
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V AXIAL
Datasheet Download
107TTA063M.pdf
Availability of 107TTA063M
QUANTITY
107TTA063M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107TTA063M
Internal Part NumberEIS-107TTA063M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)