Rubycon 10YXF68MEFCTA5X11
10YXF68MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXF68MEFCTA5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXF68MEFCTA5X11.pdf
Availability of 10YXF68MEFCTA5X11
QUANTITY
10YXF68MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXF68MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-10YXF68MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXF68MEFCTA5X11
Related Links10YXF68M, 10YXF68MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXF68MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 10YXF68MEFCTA5X11
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
TERM FLANG FORK NYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
THERMOSTAT 32.2DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H GOLD datasheet.pdf