Rubycon 10YXJ220MTA5X11
10YXJ220MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ220MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ220MTA5X11.pdf
Availability of 10YXJ220MTA5X11
QUANTITY
10YXJ220MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ220MTA5X11
Internal Part NumberEIS-10YXJ220MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ220MTA5X11
Related Links10YXJ22, 10YXJ220MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ220MTA5X11 Details Description
Related parts for 10YXJ220MTA5X11
CONTACT CS1.6R 22-20 TIN I 1.8 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
NPN CONTROLLER datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23SOP datasheet.pdf