AVX Corporation 12061C103JAT2A
12061C103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C103JAT2A.pdf
Availability of 12061C103JAT2A
QUANTITY
12061C103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C103JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C103JAT2A
Related Links12061C1, 12061C103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C103JAT2A Details Description
Related parts for 12061C103JAT2A
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 18" 2PC datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 6A IN LINE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 2POS 26,28AWG datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 100MM 1.37 datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 42POS datasheet.pdf