AVX Corporation 12063C474KAJ2A
12063C474KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C474KAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C474KAJ2A.pdf
Availability of 12063C474KAJ2A
QUANTITY
12063C474KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C474KAJ2A
Internal Part NumberEIS-12063C474KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C474KAJ2A
Related Links12063C4, 12063C474KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C474KAJ2A Details Description
Related parts for 12063C474KAJ2A
TRANS NPN 60V 3A TO225AA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
LENS RD GRN 18MM CLEAR GLASS datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
HAN 3A THERMOPL. COVER W/O SEALI datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf