AVX Corporation 12067A180JAT2A
12067A180JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A180JAT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A180JAT2A.pdf
Availability of 12067A180JAT2A
QUANTITY
12067A180JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A180JAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A180JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A180JAT2A
Related Links12067A1, 12067A180JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A180JAT2A Details Description
Related parts for 12067A180JAT2A
BOX ALUM BLACK 3.63"L X 1.5"W datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
AM60510-82 GUARD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 18.85UH 2.8A 44.8 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
220UF 100V 18X30MM 125C 8000H datasheet.pdf