AVX Corporation 12067A391JAT2A
12067A391JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A391JAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A391JAT2A.pdf
Availability of 12067A391JAT2A
QUANTITY
12067A391JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A391JAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A391JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A391JAT2A
Related Links12067A3, 12067A391JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A391JAT2A Details Description
Related parts for 12067A391JAT2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 10W datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf