EPCOS (TDK) B58033I5206M001
B58033I5206M001 picture photo
Mfg. Part Number
B58033I5206M001
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20UF 500V 6-DIP
Datasheet Download
B58033I5206M001.pdf
Availability of B58033I5206M001
QUANTITY
B58033I5206M001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B58033I5206M001
Internal Part NumberEIS-B58033I5206M001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileCeralink Presentation from TDK
Featured ProductCeraLink Capacitors
PCN Design/SpecificationB58031I5105M002
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralink™ SP
PackagingTube
Capacitance20µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case6-DIP
Size / Dimension1.299" L x 0.866" W (33.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B58033I5206M001
Related LinksB58033I, B58033I5206M001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B58033I5206M001 Details Description
Related parts for B58033I5206M001
MOSFET N-CH 50V 15A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.828MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.5V 4-USPN datasheet.pdf