AVX Corporation 12102C471KAT2A
12102C471KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102C471KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 1210
Datasheet Download
12102C471KAT2A.pdf
Availability of 12102C471KAT2A
QUANTITY
12102C471KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102C471KAT2A
Internal Part NumberEIS-12102C471KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102C471KAT2A
Related Links12102C4, 12102C471KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102C471KAT2A Details Description
Related parts for 12102C471KAT2A
IC BCD-7 SEG DECODER/DRVR 16SO datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 6A LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 710 MOHM datasheet.pdf
OFFSET ELBOW - IVORY datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 57A 0.29 MOHM datasheet.pdf