JST Sales America Inc. 14FMN-BMT-A-TF
14FMN-BMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
14FMN-BMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 14POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
14FMN-BMT-A-TF.pdf
Availability of 14FMN-BMT-A-TF
QUANTITY
14FMN-BMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 14FMN-BMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-14FMN-BMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14FMN-BMT-A-TF
Related Links14FMN-B, 14FMN-BMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
14FMN-BMT-A-TF Details Description
Related parts for 14FMN-BMT-A-TF
CONN HEADER 72POS .100 DL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A PPAK datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BULB SOCKET SINGLE HSG NATURAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf