Illinois Capacitor 157AVG025MFF
157AVG025MFF picture photo
Mfg. Part Number
157AVG025MFF
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 150UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
157AVG025MFF.pdf
Availability of 157AVG025MFF
QUANTITY
157AVG025MFF Order Process
Ship out your order
Specifications of 157AVG025MFF
Internal Part NumberEIS-157AVG025MFF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAVG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32629 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)157AVG025MFF
Related Links157AVG, 157AVG025MFF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
157AVG025MFF Details Description
Related parts for 157AVG025MFF
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.9A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.205 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21 F 48" YEL JACKS datasheet.pdf