Littelfuse 15KPA18CA-HR
15KPA18CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA18CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 30.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA18CA-HR.pdf
Availability of 15KPA18CA-HR
QUANTITY
15KPA18CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA18CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA18CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20.11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)488.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA18CA-HR
Related Links15KPA1, 15KPA18CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA18CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA18CA-HR
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMB datasheet.pdf
VARISTOR 42V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
BOX ABS WHITE 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
1ST GEN ASDM MEMSPEED OSC KIT datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf