Littelfuse 15KPA70A-HR
15KPA70A-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA70A-HR
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA70A-HR.pdf
Availability of 15KPA70A-HR
QUANTITY
15KPA70A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA70A-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA70A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)78.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)132.9A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA70A-HR
Related Links15KPA, 15KPA70A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA70A-HR Details Description
Related parts for 15KPA70A-HR
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FERRULE INNER HDP-20 CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SINGLE DECK ADJ datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO213AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 22-38AT 200V datasheet.pdf