NMB Technologies Corp. 1608KL-05W-B20-L00
1608KL-05W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
1608KL-05W-B20-L00
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
1608KL-05W-B20-L00.pdf
Availability of 1608KL-05W-B20-L00
QUANTITY
1608KL-05W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1608KL-05W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-1608KL-05W-B20-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
Series1608KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.121 in H2O (30.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise22.5 dB
Power (Watts)1.20W
RPM5500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range20 ~ 25.2VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1608KL-05W-B20-L00
Related Links1608KL-05, 1608KL-05W-B20-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1608KL-05W-B20-L00 Details Description
Related parts for 1608KL-05W-B20-L00
CONN HOUSING 44POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 55NS 84PGA datasheet.pdf
SW KEYLOCK DP3T 4TUMBLER 125V datasheet.pdf
VARISTOR 170V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf