API Delevan 160R-474FS
160R-474FS picture photo
Mfg. Part Number
160R-474FS
Brief Description
FIXED IND 470UH 42MA 75 OHM SMD
Datasheet Download
160R-474FS.pdf
Availability of 160R-474FS
QUANTITY
160R-474FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-474FS
Internal Part NumberEIS-160R-474FS
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±1%
Current Rating42mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)75 Ohm Max
Q @ Freq28 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-474FS
Related Links160R-, 160R-474FS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-474FS Details Description
Related parts for 160R-474FS
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.2A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf