Cornell Dubilier Electronics 167683J250C-F
167683J250C-F picture photo
Mfg. Part Number
167683J250C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
167683J250C-F.pdf
Availability of 167683J250C-F
QUANTITY
167683J250C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 167683J250C-F
Internal Part NumberEIS-167683J250C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series167
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)167683J250C-F
Related Links167683, 167683J250C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
167683J250C-F Details Description
Related parts for 167683J250C-F
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 10LLP datasheet.pdf
RECTIFIER COMPACT DC/DC 2000WATT datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 200V GBL datasheet.pdf
SOLDER RA 63/37 .062" 1/2 LBS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.5V 90W OUT T/H datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SCR 2400V 2913A K-PUK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf