JST Sales America Inc. 16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 16POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN).pdf
Availability of 16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
QUANTITY
16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of 16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
Related Links16FMN-BMTTR-, 16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN) Details Description
Related parts for 16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
TRANS NPN 60V 2A TO-126 datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 15.5NS 64VQFP datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 8-8 BLACK 10' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
EL USB INVERTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf