Rubycon 16YXG680MEFCT810X16
16YXG680MEFCT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
16YXG680MEFCT810X16
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXG680MEFCT810X16.pdf
Availability of 16YXG680MEFCT810X16
QUANTITY
16YXG680MEFCT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXG680MEFCT810X16
Internal Part NumberEIS-16YXG680MEFCT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665.5mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXG680MEFCT810X16
Related Links16YXG680M, 16YXG680MEFCT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXG680MEFCT810X16 Details Description
Related parts for 16YXG680MEFCT810X16
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC DAC DUAL SERIAL 13BIT 16-QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 64MA 3.8 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.080" datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 8051 2KB ADC QFN20 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf